Skansen w Osieku

Atrakcje w okolicy dworku
Wyprawa do Osieka to wycieczka dla spragnionych wiedzy - jak żyli nasi dziadkowie i babcie na wsi przed dwustu laty; jak wyglądały izby ich domostw, na jakich siennikach sypiali, a nawet w jaki sposób wypiekali chleb czy robili masło. Tego wszystkiego możemy dowiedzieć się w Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią, i choć miejscowość leży kilka kilometrów za granicą Kujawsko-Pomorskiego, to w skansenie zobaczymy obiekty architektoniczne z naszego regionu: Krajny, Pałuk i Puszczy Noteckiej.

Znajdziemy tam w sumie 23 chałupy, zagrody, wiatraki, budynki gospodarcze z XVIII i XIX w., a nawet warsztaty stolarskie czy wiejską szkołę sprzed wieku. Co ciekawe, znajdziemy tu także grobowce sprzed ponad dwóch tysiącleci. Jak to możliwe? Skansen znajduje się na terenie cmentarzyska z 500 r. p.n.e.

Skansen w Osieku
Oprócz chałup i budynków gospodarczych w muzeum można zobaczyć wiatraki (koźlak, paltrak i holender), kuźnię i tartak. Ciekawa jest remiza strażacka z początku XX wieku. Wewnątrz niej - dwa stare wozy strażackie, kolekcja hełmów (najstarsze z XIX stulecia) i sprzęt pożarniczy - pompy, prądownice, pasy bojowe, toporki i unikatowa pochodnia strażacka z przełomu XVII/XIX wieku.

Nie brakuje tu także przydrożnych kapliczek, czy wolno stojącego pieca chlebowego. Muzeum cyklicznie organizuje wystawy tematyczne, którym towarzyszą pokazy etnograficzne. Organizowane są pokazy wyrobu masła, palenia kawy zbożowej, przygotowania tradycyjnych potraw świątecznych, wypieku chleba, bab drożdżowych itp.
 


Copyright © 2010-2014 Dwór Hercowo
   Dwór Hercowo   |   Oferta   |   Atrakcje   |   Galeria   |   Kontakt   
Projekt i realizacja VEGA.NET.PL